Egy új világ

Tuvia Bielski – A zsidó partizán

Tuvia Bielski a II. világháború idején a zsidó partizánok vezetője volt, lengyel zsidó családban nőtt fel  Stankiewicze-ben, egy kis faluban nőtt fel Lida és Navahrudak között, ezek mindegyikébe zsidó gettót helyeztek el.

Szülei Dávid és Bella Bielski volt, 12 gyermekük született, ebből 10 fiú volt, három fiútestvére Asael, Alexander(“ZUS”) és Aron csatlakoztak Tuvia partizán csoportjához.

Tuvia Bielski az első világháború idején tolmácsként dolgozott a császári német hadseregnél, amely az orosz birodalom nyugati területeit elfoglalta, 1927-ben felvették a lengyel hadseregbe, ahol a 30. gyalogos zászlóalj tizedesi rangjáig tornázta fel magát.

Képtalálat a következőre: „tuvia bielski”

A háború befejeztével hazatért, jövedelemkiegészítésként, bérbe adta malmát, de ez így is kevés volt ahhoz, hogy meg tudjon élni, így 23 éves korában feleségül vett egy tőle idősebb nőt, kinek Rifka volt a neve.

A szovjet megszállás  alatt 1939-ben Bielski attól félt, hogy az ” NKVD ” a “polgári kapitalista” megszállás miatt letartóztatja, ezért költözött Lidába. Felesége nem tartott vele, elutasította, így Tuvia magára maradt.

 

A szovjet kontrollban Lidában Bielski  beleszeretett egy másik nőbe, akit Sonia Warshavsky hívtak. A szerelmi viszony súlyosbodott. 1939-ben, Bielski elvált feleségétől, Rifka-tól és feleségül vette Sonia-t, bár még mindig nem hivatalosan házasodtak háborús körülmények miatt. Sonia-t megölték, miközben menedéket kerestek másokkal egy parasztházban. Nem sokkal később, Tuvia feleségül vette Lila “Lilka” Tiktint, aki akkoriban csak 17  éves volt. Ismerték egymást a háború előtt is, akivel házasságuk egy egész életen át tartott.

 

A képen: Tuvia és Lilka Bielski

 

A II. világháborúban a Brbarossa hadművelet idején a három testvér: Tuvia, Zus és Asael felszólították a hadsereg egységeit, hogy harcoljanak a náci német  megszállók ellen. Tuvia emlékezete “Hirtelen ötven repülőgép repült át a városon, és a lövöldözős bombázásba váltott. Néhány perc alatt tűzvész volt, a parancsnok felhívta, hogy hagyja el  az égő várost, és egy erdőben öt kilométerre folytatták a munkát, végrehajtották az irányítást, de miután az erdőben kezdték  el a munkát, újabb repülőgépek hulláma repült át a terület felett és tűz alá helyezte az erdőt.

Az egységek felbomlása után a Bielski testvérek Stankiewicze-ba menekültek, ahol szüleik éltek. 1941 elején egy német hadsereg érkezett Stankiewicze-be, és a zsidó lakosokat a Nowogrode gettójába költöztették. A négy Bielski testvérnek sikerült elmenekülni a közeli erdőbe. Szüleiket, két testvérüket és más családtagjaikat, beleértve Rifka és Zus feleségét és gyermekeit, 1941. december 8-án meggyilkoltak a gettóban. 

 

Kapcsolódó képA képen: A Bielski partizánok

 

Tuvia Bielski vezette a zsidó partizánok egy csoportját, akik  erdőben rejtőzködtek. Bár a nácik mindig vadásztak rájuk, Bielski csoportja tovább nőtt. Időről időre megtámadták a gettókat, hogy segítsenek az emberek menekülésében. Több mint két éve éltek az erdőkben, és táborukban iskolát, kórházat és óvodát építettek. A  Bielski partizánok vezetőjeként a zsidók életének megmentésére törekedett, ahol nagy hatással lehetett volna  ahelyett, hogy részt kellett volna venni a nácik elleni küzdelemben, ahol hatásuk elhanyagolhatóvá válna. Így nem kifejezetten arra törekedtek, hogy megtámadják azokat a vasutakat és utakat, amelyeket a német nácik szállítási útvonalakként használtak, de néha ilyen támadásokat hajtottak végre annak érdekében, hogy megóvják a zsidókat annak veszélyével, hogy a nácik megölik a holokausztban. A Bielski partizánok végül megmentettek több mint 1.200 zsidó életét. 

1944-ben Asael Bielski a szovjet hadseregbe került, és Németországban a háborúban ölték meg. 

 

Képtalálat a következőre: „bielski partisans”

A Bielski Fivérek.

 

A háború után Tuvia, Zus és feleségeik eljutottak Izraelbe Románián keresztül, és végül 1956-ban bevándoroltak az Egyesült Államokba.  Tuvia és Zus 30 éve egy kis teherautó-fuvarozó céget vezetett New York városában. Feleségül vette Lilkát, egy másik zsidó menekültet; életük hátralevő részében boldog családi életet éltek. Három gyermeke született: Michael és Robert fia, lánya Ruth és tíz unokája. Sharon Rennert unokája dokumentumfilmet készített a “We In Hands: The Bielski Partisans öröksége” című családjáról. 

Amikor Tuvia 1987-ben halt meg, majdnem pénztelen volt. Kezdetben Long Island-on temették el; Egy évvel a halála után maradványait kirabolták és Jeruzsálembe vitték, ahol 1988-ban katonai tiszteletadással állami temetést kapott. 

Edward Zwick 2008-ban filmet készített Tuvia Bielski életéről Daniel Craig főszereplésével, melynek címe:Ellenállók.

Írta: Mészáros Dóra

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!