A klasszikus zene hatásai

Alfred A. Tomatis a francia fül -orr- gégész  fedezte fel a Mozart-hatást, zenéjének felhasználásával próbálta elérni a hallgatási stimulációt, így próbált különböző rendellenességeket kezelni.

A hallás és a zene alapos tanulmányozása során jutott arra a következtetésre,hogy az alvászavart és a depressziót, szervi bántalmakat is lehet gyógyítani zene segítségével, bár némileg átalakította Mozart zenéjét, kiemelte a felhangokat, intenzíven tanulmányozta Mozart zenéjének pszichofiziológiai hatását.

Francis H. Rauscher  a Wisconsin- i Egyetem idegtudósa  ugyanezt az elvet követve vizsgálatot végzett, melynek során rájött, hogy azok az alanyok akik tíz percig hallgatják Mozart D dúr szonáta két zongorára című művét, jobban teljesítették a logikai feladatokat.

Alzheimer – kóros betegek a szonáta hallgatása után szociális és térbeli feladatokat jobban  oldottak meg, epilepsziás betegeknél pedig csökkent a rohamokkal járó elektromos agyi aktivitás.

A klasszikus zene jótékony hatással van az egészségünkre, fejleszti a memóriát, éberebbé tesz, gyógyír a lelki fájdalomra, az életben sok döntést kell meghoznunk, némelykor ezek komoly lelki fájdalmat hagynak maguk után, de a  zene segít megnyitni egy titkos kaput, mely új világba hív….ahonnan új emberként térsz vissza általa.

A komolyzene azonban még ennél nagyobb hatalommal bír, segít megismerni önmagad, az emberben zajló mély lelki folyamatok  megértése komoly téma, nehezen lehet vizsgálni, de vannak tanulmányok melyek igazolták személyiségfejlesztő hatásait.

Platón is foglalkozott ezzel a kérdéssel, benne így fogalmazódott meg a zene személyiségfejlesztő hatása:

“A zene erkölcsi törvény. Lelket kölcsönöz a mindenségnek, szárnyat az élménynek, szállni tanítja a képzeletet, bájt ad a szomorúnak, derűt és életet mindennek. Lényege a rendnek, és útja minden jóhoz, igazságoshoz és széphez vezet, amelynek csak láthatatlan, de kápráztató, szenvedélyes és örökkévaló alakja.”

A komolyzene sokat segíthet azoknak akik nehezen tudnak elaludni, sokat görcsölnek, mert korán kell kelniük, attól félnek nem tudják kipihenni magukat, így képtelenek elaludni, ezért csak pár órát képesek aludni, vagy hasonlóképpen igaz azokra a személyekre kik éjszakai műszakot vállaltak, szervezetük nem tud átállni a nappali alvásra, sok a zavaró tényező mely zavaró hatással van.

Ha lefekvés előtt hasonló zenét hallgatsz segít lecsendesíteni a belső feszültséget, sokkal nyugodtabbá válsz, mivel a zongora, hegedű, hárfa hangja mind nyugtatóan hat, a harmónia beköltözik a testedbe, így olyan élményeket vált ki belőled, hogy kis idő után azt veszed észre más ember lettél, átalakultál általa, másképp látod a világot, a környezeted, boldogabb emberré válhatsz.

Tovább a blogra »